Štatút súťaže
ŠTATÚT – Carpathian Quality
I. Prológ
Organizátor súťaže / Združenie prvovýrobcov a spracovateľov surovín na výrobu liehu, výrobcov liehu a destilátov, ako aj ďalších potravinárskych komodít zo Spiša (ďalej už len Združenie Spiš) a spoluorganizátor/ Slovenský Rád rytierov destilátov- Vás pozývajú na účasť na tejto výnimočnej udalosti výrobcov a predajcov destilátov zo všetkých destinácií.
Súťaž sa koná na Spiši v meste Stará Ľubovňa, Slovenská republika.
Hlavným cieľom súťaže „Carpathian Quality“ je sústrediť pozornosť predovšetkým na destiláty z krajín, nad ktorými sa rozprestiera pohorie Karpaty a ktoré zdieľajú spoločné historické, kultúrne, „pálenčárske“ a gastronomické tradície.
Súťaž je však otvorená pre destiláty z celého sveta. Poskytne tak príležitosť porovnať destiláty z rôznych oblastí, ktoré sa od seba odlišujú pôdnymi a klimatickými podmienkami ale aj rozmanitosťou štýlov spracovania, kvasných procesov a destilácie.
II. Organizátor súťaže
Organizátorom a usporiadateľom súťaže je Združenie Spiš.
Za účelom propagácie a samotnej realizácie Organizátor vymenuje Organizačný výbor na čele s Prezidentom súťaže. Prezidentom súťaže bol menovaný Ing. Radko Jurák.
III. Súťažiaci a prihlášky
Súťaže sa môže zúčastniť každá osoba bez ohľadu na to, či sa jedná o výrobcu, alebo obchodníka a prihlásiť možno všetky destiláty zo všetkých svetových destinácií.
Súťažiaci prihlasujú vzorky prostredníctvom registračného formulára (Prihláška do súťaže) dostupného na stránke www.carpathianquality.com a jej následným odoslaním. Na uvedenú kontaktnú mailovú adresu bude automaticky zaslaná vyplnená prihláška, ktorú je potrebné vytlačiť a zaslať spolu s vzorkami na poštovú adresu Združenia Spiš.
Pri registrácii prihlasovaní vzoriek sú potrebné nasledovné údaje:
1/ identifikácia súťažiaceho (výrobca alebo obchodník): obchodné meno, adresa sídla, IČO a IČ DPH, kontakt (email a telefón) na osobu poverenú komunikáciou
2/ identifikácia prihláseného destilátu: obchodný názov resp. značka, ročník, objemové percento, krajina pôvodu,
3/ identifikácia odrody destilátu
4/ zaradenie do kategórie podľa článku VIII. tohto Štatútu
/ prípadne ďalšie doplňujúce údaje
IV. Súťažné vzorky
Súťažiaci- Destilátový liehovar odovzdá do vlastníctva Organizátora dve fľaše objemu 0,5 litra, Súťažiaci- Pestovateľská pálenica a Fyzická osoba odovzdá jednu fľašu o objemom 0,5 litra.
A to osobným odovzdaním alebo vyplateným doručením na adresu:
Združenie Spiš
Prešovská 8, 064 01 Stará Ľubovňa, Slovenská republika
Všetky súťažné vzorky Destilátových liehovarov musia mať adjustáž (etiketu), s akou sú uvádzané do obehu. Jednotlivé vzorky by mali pochádzať z ucelenej dávky s objemom aspoň 100 litrov. Organizátor však môže umožniť účasť vzorkám, ktoré zodpovedajú menším dávkam v prípade, ak sa jedná o destiláty z malých liehovarov alebo o špecifické štýly vyrábané v malých objemoch alebo ak pochádzajú zo vzácnych plodín.
Organizátor má právo nezaradiť, alebo zo súťaže vylúčiť vzorky, ktoré budú doručené po oficiálnom termíne, alebo ak nezodpovedajú tomuto Štatútu, povahe a zvyklostiam tejto súťaže. Vzorky destilátov, ktoré neboli do súťaže zaradené, alebo z nej boli vylúčené, si súťažiaci môže prevziať osobne u Organizátora, pričom o dôvodoch nezaradenia alebo vylúčenia bude súťažiaci upovedomení prostredníctvom emailu.
V. Registračný poplatok
Destilátové liehovary sú povinné uhradiť prihlasovací poplatok za účasť, ktorého výška je 100,-€. Úhrada je možná v hotovosti pri odovzdaní vzoriek alebo bankovým prevodom na účet.
Pestovateľské pálenice a Fyzické osoby sú oslobodené od registračného poplatku.
Organizátor vystaví súťažiacemu faktúru na základe prihlásenia vzoriek. Náklady spojené s platbou nesie súťažiaci, ktorý zodpovedá, že na účet organizátora bude pripísaná celá čiastka registračného poplatku.
Organizátor má právo vyradiť zo súťaže vzorky súťažiaceho, ktorý neuhradí registračný poplatok v
požadovanom termíne.
VI. Hodnotenie vzoriek
Destiláty sa hodnotia senzorickou analýzou (zmyslovým posúdením) za použitia 100 bodového systému.
Pri posudzovaní sa používajú nasledovné kritériá:
• vzhľad: čistota a vzhľad okrem čistoty
• priamy vnem nosom: čistota, pozitívna intenzita a kvalita vône
• vnem v ústach: čistota, pozitívna intenzita, perzistencia a kvalita chuti
• celková harmónia
Posudzovaným vlastnostiam sa pre každý destilát zvlášť priraďujú nasledovné kvalifikácie: vynikajúci, veľmi dobrý, dobrý, vyhovujúci, nevyhovujúci.
Tieto sa kvantifikujú pridelením bodových hodnôt v hodnotiacej tabuľke tak, aby celková známka mohla slúžiť na porovnanie súťažných destilátov, pričom 100 bodov môže získať destilát, ktorý vyniká vo všetkých posudzovaných parametroch.
Pomyselné nulové hodnotenie (40 bodov) znamená elimináciu celkovo nevyhovujúceho destilátu.
Výsledné hodnotenie destilátu v komisii predstavuje vážený priemer známok od všetkých hodnotiteľov po eliminácii krajných hodnôt.
Organizátor súťaže archivuje hodnotiace hárky od všetkých hodnotiteľov najmenej po dobu dvoch rokov od uskutočnenia súťaže vo forme vytlačených zostáv podpísaných odborným garantom súťaže, predsedami komisií resp. jednotlivými hodnotiteľmi.
VII. Zloženie a činnosť hodnotiacich komisií
Organizačný výbor súťaže vymenuje najmenej troj až päťčlenné degustačné komisie zostavené z odborníkov na destiláty. Každej komisii predsedá renomovaný degustátor príp. enológ, alebo všeobecne uznávaný odborník na destiláty. Jeho úlohou je koordinovať činnosť komisie a dohliadať na správnosť a korektnosť posudzovania predkladaných vzoriek.
Organizačný výbor môže za účelom propagácie súťaže zriadiť aj paralelné degustačné komisie z radov sponzorov, novinárov a iných osobností – milovníkov destilátov.
Ich hodnotenia budú len informatívne.
Základnou zásadou hodnotenia je anonymita.
Všetkým hodnotiteľom vrátane predsedov komisií sa deklaruje len kategória destilátu a ročník.
Vzorky s prideleným súťažným číslom sa predkladajú plne zahalené, bez možnosti identifikácie, osobitne a v optimálnom časovom slede.
Začína sa tzv. ľahkými destilátmi, nasledujú destiláty tradičné, destiláty netradičné, ďalej tzv. dezertné destiláty, obilné destiláty a končí sa borovičkami a ginmi.
Pred začiatkom hodnotiaceho dňa sa porotcom predstaví kalibračná vzorka, ktorej celkovú známku pridelil Organizačný výbor pred začiatkom súťaže. Kalibrácia slúži na nastavenie kritérií a zosúladenie bodovania jednotlivých hodnotiteľov a komisií.
Súťažné destiláty sa k posúdeniu predkladajú pri teplote 16 až 20°C
VIII. Súťažné kategórie
- skupina – destiláty dodané pestovateľmi
Kategória A – Slivovica
Kategória B – Hruškovica
Kategória C – Marhuľovica a Broskyňovica
Kategória D – Jablkovica
Kategória E – Čerešňovica a Višňovica
Kategória F – Hroznové, vínne destiláty
Kategória G – Iné ovocie
- skupina – destiláty dodané liehovarmi na destiláty (komerčne uvádzané na trh)
Kategória A – Slivovica
Kategória B – Hruškovica
Kategória C – Marhuľovica a Broskyňovica
Kategória D – Jablkovica
Kategória E – Čerešňovica a Višňovica
Kategória F – Hroznové, vínne destiláty
Kategória G – Iné ovocie
Kategória H – Obilné destiláty
Kategória I – Borovička a Gin
IX. Spracovanie výsledkov a ocenenia
Výsledné bodové hodnotenie súťažnej vzorky je priemerná hodnota po eliminácii krajných hodnôt, zaokrúhlená na dve desatinné miesta.
Bodové limity na udelenie ocenení sú nasledovné:
Zlatý destilát – zlatý diplom: 93 – 98 bodov
Strieborný destilát – strieborný diplom: 89 – 92,99 bodov
Bronzový destilát – bronzový diplom: 85 – 88,99 bodov
Ďalšie ocenenia súťaže „Carpathian Quality“:
1/ Šampión Carpathian Quality
O tejto cene bude rozhodnuté vo zvláštnom, finálovom kole hodnotenia, do ktorého postúpi
najmenej 3 a najviac 5 najvyššie hodnotených destilátov z danej kategórie, ktoré zároveň získali bodové hodnotenie najmenej 98 bodov.
Komisia pre finálové hodnotenie bude zložená predovšetkým zo zástupcov súťaží, prípadne vedúcich záujmových degustácií zo SR a ČR a z predsedov jednotlivých komisií pod vedením degustátora resp. technického riaditeľa súťaže, ktorého hodnotenie sa do výsledku nezapočítava.
Vo finálnom hodnotení degustátori zaznamenajú poradie jednotlivých vzoriek.
Po sčítaní všetkých poradí získa Šampión Carpathian Quality- destilát s najnižším počtom bodov. Hodnotiteľ určuje vo svojom hodnotení poradie (1. miesto, 2. miesto atď…) V prípade rovnosti bodov sa laureátom stane destilát s vyšším počtom prvých miest.
2/ Víťaz kategórie – bude vyhlásený v ostatných kategóriách podľa tohto štatútu. Stane sa ním destilát s najvyšším bodovým hodnotením v jednotlivej kategórii.
3/ Carpathian Quality Trophy- budú ocenené GINY a BOROVIČKY
Laureátmi týchto ocenení sa stanú víťazi finálového kola rovnako ako pri ocenení Šampión Carpathian Quality.
4/ Naj Carpathian Quality – Putovný pohár získa najvyššie hodnotený destilát prihláseného členom Združenia Spiš.
V prípade rovnosti bodov pri určení víťaza kategórie sa víťazom stane destilát, ktorý bude mať vyšší priemer bodov od všetkých členov hodnotiacej komisie vrátane najvyššieho a najnižšieho hodnotenia. Ak by došlo aj napriek tomu k rovnosti bodov, víťaz kategórie bude vyhlásený ex – aequo.
Organizátor si vyhradzuje právo na vyhlásenie ďalších cien podľa vopred zverejnenej definície.
X. Marketing a PR
Informácie o súťaži vrátane jej výsledkov budú publikované na stránke www.carpathianquality.com , na sociálnych sieťach, prostredníctvom mediálnych partnerov, PR komunikácie a distribúciou newslettra cez e-mailing tak, aby bola zaistená čo najširšia publicita súťaže a ocenených destilátov.
Miesto a presný čas slávnostného odovzdania cien oznámi Organizátor prostredníctvom svojej webovej stránky a emailom všetkým súťažiacim, mediálnym a reklamným partnerom.
Destiláty, ktoré nebudú použité v priebehu hodnotenia na súťaži, Organizátor použije na prezentáciu a propagáciu súťaže pri oficiálnych príležitostiach, alebo ich poskytne vedeckým a vzdelávacím inštitúciám na účely skúmania a vyučovania.
XI. Záverečné ustanovenia
Súťažiaci akceptuje tento Štatút podaním prihlášky a zároveň sa zaväzuje postupovať v zmysle jeho ustanovení.
Organizátor si vyhradzuje právo dopĺňať, alebo upresniť tento Štatút podľa aktuálnych pripomienok a potrieb.
V prípade malého počtu prihlásených súťažných vzoriek do kategórie (menej ako 10 destilátov) má organizátor právo kategórie zlúčiť s najbližšou kategóriou. V takom prípade bude ocenenie udelené spoločne pre obe zlúčené kategórie. Ak zlúčenie nie je možné alebo v kategórii bude menej ako päť súťažných vzoriek, organizátor pre takú kategóriu ocenenie neudelí.
V Starej Ľubovni 27.1. 2025 Ing. Štefan Zima, PhD.
Predseda výkonnej rady
Združenie Spiš